Polska prezydencja w Radzie UE i rola Policji


Z dniem 1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Wobec złożonych wyzwań, które stoją przed Unią, kluczowym celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa w różnych wymiarach. Polska Policja będzie odgrywać istotną rolę w realizacji tych priorytetów, co wiąże się z koniecznością zabezpieczenia wielu międzynarodowych spotkań. W najbliższych sześciu miesiącach organizowanych będzie niemal 200 wydarzeń z udziałem około 40 tysięcy osób.

Prezydencja w Radzie UE, która jest sprawowana rotacyjnie przez państwa członkowskie, pozwala na kształtowanie polityk oraz prowadzenie negocjacji między krajami. Zobowiązanie to wiąże się z odpowiedzialnością za ustalanie porządku obrad i koordynację działań na poziomie unijnym. Polska, współpracując z Danią i Cyprem, przygotowuje program prezydencji, który umożliwi kontynuację działań poprzednich państw przewodniczących, jednocześnie adaptując się do nowych wyzwań, jakie stają przed Europą.

W ramach prezydencji, polska Policja będzie uczestniczyć w pracach grup roboczych oraz szeroko zakrojonej współpracy z instytucjami europejskimi, takimi jak Europol i Cepol. Ich celem będzie przeciwdziałanie przestępczości oraz stwarzanie dogodnych warunków do współpracy między organami ścigania. W kontekście zbliżającej się prezydencji, działania Policji w sferze międzynarodowej i legislacyjnej zyskają na znaczeniu, zwłaszcza w obliczu zaplanowanej kontynuacji Cyklu Polityki Bezpieczeństwa UE oraz przystąpienia do tworzenia nowych strategii dotyczących bezpieczeństwa na lata 2026-2029.

Źródło: Policja Gniezno


Oceń: Polska prezydencja w Radzie UE i rola Policji

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:5


Zobacz Także