Felicyta Maria Walczak to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej entomologii. Urodziła się 8 lutego 1947 roku w Pobiedziskach, a jej życie zakończyło się 1 stycznia 2015 roku w Poznaniu. Była nie tylko utalentowanym naukowcem, ale także profesorem doktor habilitowanym w Instytucie Ochrony Roślin.
Jej wkład w badanie owadów oraz ich wpływu na ekosystemy nie może być niedoceniany. W ciągu swojej kariery Walczak zdobyła uznanie wśród kolegów po fachu oraz studentów, kształcąc przyszłe pokolenia badaczy w dziedzinie entomologii.
Życiorys
W 1971 roku Felicyta Walczak uzyskała dyplom naUniwersytecie Adama Mickiewicza. W późniejszych latach, w 1988, zdobyła tytuł doktora w Instytucie Ochrony Roślin znajdującym się w Poznaniu, gdzie następnie odbyła habilitację. W 2011 roku osiągnęła tytuł profesora. Dodatkowo, jej osiągnięcia zawodowe zostały uhonorowane odznaką „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”.
Felicyta Walczak została pochowana na Cmentarzu parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu, w kwaterze U, rządzie III, miejscu 1.
Praca naukowa
Felicyta Walczak specjalizowała się w badaniach z zakresu entomologii stosowanej, zwłaszcza dotyczących szkodliwej owadziej fauny występującej w uprawach zbóż. Jej praca koncentrowała się na analizie bioekologii pryszczarka zbożowca (Haplodiplosis equestris), który jest ważnym agrofagiem w polskich zbiorach zbóż. Badania obejmowały również ocenę występowania oraz wpływu gospodarczo istotnych szkodników roślin uprawnych.
Wieloletnia praca Felicyty Walczak zaowocowała publikacjami naukowymi, z których łącznie opublikowała 75, w tym 7 oryginalnych prac badawczych, które przyczyniły się do poszerzenia wiedzy w dziedzinie entomologii i ochrony roślin.
Przypisy
- Głos Wielkopolski dnia 05.01.2015 r.
- M. Bunalski, J.J. Lipa, J. Nowacki. Almanach Entomologów Polskich XX wieku. „Wiadomości Entomologiczne”. 20, suplement, 2001. Polskie Towarzystwo Entomologiczne.
- Tytuł profesora nauk rolniczych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, IOR.
Oceń: Felicyta Walczak