Janina Klatt to postać, która na zawsze wpisała się w historię Polski. Urodziła się 4 maja 1900 roku w Pobiedziskach, a jej życie tragicznie zakończyło się 29 marca 1943 roku w obozie KL Auschwitz.
Była nie tylko nauczycielką i pedagogo, ale także aktywną uczestniczką ruchu oporu w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, szczególnie w rejonie Górnego Śląska.
Życiorys
Janina Klatt była córką Piotra, organisty, i Kazimiery Klatt, pochodzących z Piszczygłowów. Jej młodość przypadła na Dobrego Miasta, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie do szkoły średniej. W 1920 roku zdobyła maturę w Gimnazjum im. Dąbrówki w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła studia na wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1926 roku zdobyła dyplom nauczyciela szkół średnich w przedmiotach chemii i fizyki.
W 1928 roku podjęła pracę w Miejskim Gimnazjum Żeńskim w Katowicach, które dzisiaj znane jest jako VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach. Uczyła tam fizyki oraz chemii, a jej zaangażowanie przyczyniło się do utworzenia dwóch nowoczesnych pracowni chemicznych w roku szkolnym 1936/1937. To znacząco wpłynęło na możliwość prowadzenia zajęć dotyczących obrony przeciwgazowej i przeciwlotniczej. Poza tym aktywnie uczestniczyła w Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, a także w wielu organizacjach, takich jak Związek Obrony Kresów Zachodnich, Towarzystwo Polek, Przysposobienie Wojskowe Kobiet oraz Związek Strzelecki. Od 1929 roku do wybuchu II wojny światowej kierowała również szkolnym kołem LOPP.
Działalność podczas II wojny światowej
W czasie okupacji, jako Polka, Janina straciła pracę w gimnazjum i podjęła zatrudnienie jako pomoc laboratoryjna w aptece na rynku w Katowicach. Już w październiku 1939 roku zaczęła działać w akcji tajnego nauczania, nawiązując współpracę z dr Alojzym Targiem z Warszawy, który był związany z Śląskim Biurem Szkolnym, będącym częścią Delegatury Rządu na Kraj. Janina organizowała lokalne komórki tego biura w Katowicach oraz aktywnie uczestniczyła w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.
Obawiając się o los ludzi uwięzionych w obozach koncentracyjnych, Klatt zorganizowała liczne akcje pomocowe. Brała udział w działaniach Wojskowej Służby Kobiet, której przewodziła harcmistrzyni Ada Korczyńska. Wraz z harcerkami z XVI drużyny imienia Marii Skłodowskiej-Curie (z Miejskiego Gimnazjum Żeńskiego) regularnie organizowała transporty żywności, leków oraz ciepłej bielizny dla więźniów KL Auschwitz.
Janina Klatt udostępniała także swoje mieszkanie żołnierzom opozycji. Niestety, 23 listopada 1942 roku została wydana przez sąsiadów, a następnie aresztowana i osadzona w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach, gdzie była brutalnie przesłuchiwana. Po trzech miesiącach została przeniesiona do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie z tragicznym końcem została rozstrzelana 29 marca 1943 roku.
Upamiętnienie
29 marca 2007 roku, w dniu upamiętniającym 64. rocznicę jej śmierci, odbyła się ceremonia wmurowania tablicy pamiątkowej w jednej z sal VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. To ważne wydarzenie przypomniało o zasługach Janiny Klatt oraz jej wkładzie w lokalną społeczność.
W 115. rocznicę jej urodzin, Rada Miasta Katowice podjęła decyzję o nadaniu imienia Janiny Klatt skwerowi zlokalizowanemu przy ul. gen. Józefa Hallera w Katowicach. Teren ten znajduje się w dzielnicy Burowiec, co stanowi piękne wyróżnienie dla jej pamięci oraz wpływu na region.
Przypisy
- a b ArturA. Maciaszczyk ArturA., Burowiec: Upamiętniono Janinę Klatt poprzez nadanie jej imienia skwerowi przy MDK [online], Infokatowice.pl [dostęp 27.03.2016 r.]
- Związek Nauczycielstwa Polskiego – Bytom, Radzionków [online], bytom.znp.edu.pl [dostęp 27.03.2016 r.]
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska [online], bppob.pl [dostęp 27.03.2016 r.]
- Historia szkoły | VIII LO w Katowicach [online], 8lo.pl [dostęp 27.03.2016 r.]
Oceń: Janina Klatt