Kościół św. Michała Archanioła w Pobiedziskach


Kościół Świętego Michała Archanioła, zlokalizowany w Pobiedziskach, jest rzymskokatolicką świątynią parafialną, umiejscowioną w malowniczym województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, przy ulicy Gnieźnieńskiej. Jest to jeden z najstarszych przykładów gotyckiej architektury w Wielkopolsce.

Historia tej imponującej budowli sięga czasów przełomu XIII i XIV wieku. W 1331 roku kościół został zniszczony przez Krzyżaków, jednakże szybko przystąpiono do jego odbudowy. W końcu XVI wieku, obiekt znów ucierpiał w wyniku pożaru, co doprowadziło do kolejnych prac renowacyjnych w latach 1579–1598, z których pochodzi wieżyczka umieszczona na szczycie fasady zachodniej.

Wnętrze kościoła jest jednonawowe, przykryte płaskim drewnianym stropem. Uwagę zwracają klasycystyczny główny ołtarz z początków XIX wieku, w którym znajduje się późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem oraz obraz przedstawiający św. Michała Archanioła datowany na 1621 rok. W prezbiterium można zobaczyć późnorenesansowe epitafium poświęcone księdzu Stanisławowi Grothowi, kanonikowi gnieźnieńskiemu, który zmarł w 1634 roku. Wewnątrz świątyni zachwyca polichromia oraz sgraffita autorstwa Anny i Leonarda Torwirtów z Torunia, powstałe w latach 1956–1960.

Na południowej ścianie nawy znajduje się epitafium Mieczysława Jackowskiego, powstańca, który poległ pod Ignacewem 8 maja 1863 roku. Przedstawia to ważny element lokalnej historii oraz pamięci narodowej.

W murach kościoła znajduje się również płyta ku czci księdza Kazimierza Schulerta, proboszcza miejscowej parafii w latach 1936-1941, który zginął w obozie w Dachau 15 maja 1942 roku. Obok kościoła wznosi się drewniana dzwonnica z XIX wieku. Na terenie przykościelnym rośnie robinia akacjowa, której obwód pnia wynosi aż 410 cm.

W pobliżu świątyni znajduje się parterowy dom, w którym w latach 1918-1920 mieszkał jako wikariusz tutejszej parafii błogosławiony Michał Kozal. Przywołuje to pamięć o osobach, które znacząco wpłynęły na życie religijne i społeczne tej lokalnej społeczności. Pamiątkowy głaz z tablicą upamiętnia jego obecność w tym miejscu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 06.03.2012 r.]
  2. praca zbiorowa, Słownik krajoznawczy Wielkopolski, PWN, 1992 r., s.202, ISBN 83-01-10630-1

Oceń: Kościół św. Michała Archanioła w Pobiedziskach

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:15